Beyin Pili Uygulamaları, deneyim gerektiren Ameliyatlar olup, sonuçları hastadan hastaya ve girişimi yapan Hekimden Hekime değişiklik arz eder.
Basında Beyin Pili
Basında Beyin Pili

Bizi Takip Edin

Parkinson Kabus Olmaktan Çıktı - Fox TV Ana Haber - 2009

Haber Spikeri: Parkinson kabul olmaktan çıkıyor. Hastalığa çare bulundu. El ve ayaklarda şiddetli titremeye yol açan Parkinson hastalığı artık beyine takılan bir pille sona ericek. İşte o yöntem.

Fikri Yılmaz: Ameliyattan sonra yeniden doğdum diyebilirim.

Muhabir: Beyin pili Parkinson hastalarında saatleri de zamanı da geri alıyor. Pil çalıştırıldığında titremeleri duruyor.

Ali Zırh: Kafatasında ki deliklerden elektrot beynin içerisine giriyor. Kulak arkasından iki adet uzatma kablosuyla göğüste pilin olduğu yere geliyor .

Muhabir: Fikri Yılmaz ne gömleğini ilikleyebiliyor ne de ayakkabılarını bağlayabiliyordu. 13 yıldır Parkinson hastasıydı 65 yaşındaki elektronik teknisyeni. 40 yıllık hayat arkadaşı Sevgi Yılmaz olmadan bir şey yapamaz hale gelmişti.

Fikri Yılmaz: Ölecek gibi hissediyordum kendimi.

Muhabir: İşte 24 yıllık hasta Memduh Yolcu. İlaç almadığında ancak bu kadar hareket edebiliyordu. İlaç aldığı zaman ise yan etkileri yüzünden titriyordu.

Ali Zırh: Hastalık genelde ileri yaşın hastalığı. 60'lı yaşlarda 50'li yaşlara göre 10 kat daha fazla görülen bir hastalık.

Muhabir: Fikri Yılmaz ve Memduh Yolcu gibi pek çok kişinin hayatını kabusa çeviren titreme artık sona eriyor. Buda beyin piliyle mümkün oluyor.

Fikri Yılmaz: Ameliyattan sonra yeniden doğdum diyebilirim.

Muhabir: Beyinin içinde tespit edilen noktalara iki elektrot yerleştiriliyor. Göğüste cilt altına yerleştirilen pil uzatma kablolarla beyindeki elektrotlara bağlanıyor. Ameliyat sonrasında hasta için zaman geriye gidiyor titremeler sona eriyor.

Ali Zırh: Yaklaşık 5 ile 7 yıl arasında bir süre . Bu sürenin sonunda pil bataryası biterse yaklaşık yarım saatlik bir ameliyatla buradaki pili değiştirebiliyoruz.

Muhabir: Konuşa konuşa hastaların tepkileri ölçülerek yapılan ameliyatın 27.000$'lık pil parasını da artık sosyal güvenlik kurumu karşılıyor. Beyin pili sayesinde hastalar artık günlük yaşamlarını sürdürebiliyor.

Geri
Paylaş