Beyin Pili Uygulamaları, deneyim gerektiren Ameliyatlar olup, sonuçları hastadan hastaya ve girişimi yapan Hekimden Hekime değişiklik arz eder.
Basında Beyin Pili
Basında Beyin Pili

Bizi Takip Edin

Parkinson Hastalığı - TRT Ana Haber - 2009

Haber Spikeri: Parkinson hastalarına pil müjdesi. Vücutta istemsiz hareketlere yol açan parkinsonun tedavisinde beyine takılan pil artık sosyal güvence kapsamında. Uzun yıllardır bu kararı bekleyen Parkinson hastaları şimdi çok mutlu.

Muhabir:
Can henüz 31 yaşındayken Parkinson hastası oldu. Vücudunda ki istemsiz hareketler giderek artmaya başladı. 40'ına ulaştığın da ise başkalarına muhtaç hale gelmişti.

Can: Yürüyemiyorsunuz, çay içemiyorsunuz bir sürü olumsuzluğu var.

Muhabir: Can'ın hayatı Parkinson hastalığında kullanılan pilin sosyal güvence kapsamına alınmasıyla değişti. Çünkü 28.000$ olan bu pili alacak güçleri yoktu .

Can: Öncesi ile sonrası çok farklı tabi. Bütün hayatı kontrole devam ediyorsunuz. Önceden edemiyordum. Yürüyemiyorsunuz, şimdi yürüyorum rahat rahat.

Muhabir: Beyinde dopamin eksikliğinden kaynaklanan Parkinson aslında ileri yaş hastalığı. Hastalarda katılık, tutukluk, titreme, yavaşlık, küçük kadınlarda öne eğilerek yürümeye neden oluyor. Hastalığın bu olumsuz etkilerini ortadan kaldıran en etkili yolsa beyine pil takılması. İşte hastaya pil takılmadan önceki ve sonraki hali.

Ali Zırh: Pil göğüste cilt altına yerleştiriliyor. 2 tane uzatma kablosuyla elektrotlara bağlanıyor. Elektrotlarda beyinin içerisinde. Bu pilin bilgisayar aracılığı ile dışardan programlayıp çalıştırabiliyoruz. Böylelikle hastaların bulgularını hastalığın ilk yıllardaki haline getirebilmemiz şikayetleri önemli ölçüde azaltmamız mümkün oluyor.

Muhabir: Pil beyindeki sorunlu hücreleri belirleyerek kontrol altına alıyor.

Geri
Paylaş