Beyin Pili Uygulamaları, deneyim gerektiren Ameliyatlar olup, sonuçları hastadan hastaya ve girişimi yapan Hekimden Hekime değişiklik arz eder.
Basında Beyin Pili
Basında Beyin Pili

Bizi Takip Edin

Parkinson - Star TV 2011

Haber Spikeri: Ayakkabılarını bağlayamaz, gömleğini ilikleyemez durumdaki Parkinson hastalarına beyin pili ameliyatı umut oldu. Başkalarına bağımlı bir hayat süren parkinsonlular operasyonda eski sağlıklı günlerine kavuşabiliyor. Uzmanlar beyin pilinin parkinsonlular için hayata bağlanmak anlamına geldiğini söylüyorlar.

Muhabir: Hala vizyonda olan Aşk Sarhoşu adlı filmde erken yaşta Parkinson hastası olan Maggie'yi Jamie ile yaşadığı aşk hayata bağlıyor. Rıfat Pala, Melahat Karaardıç gibi onlarca Parkinson hastasının hayatını değiştiren ve onların sosyal hayatlarını veren şey beyin pili.

Melahat Karaardıç: Herkesin çok rahat yapabildiği yatakta dönmek bile 15 dakikamı alıyordu.

Ali Zırh: Beyin pilleri beynin içerisine yerleştirilen iki küçük elektrot, birer uzatma kablosu ve göğüste cilt altına kalp pili yerleştirdiğimiz bir sistemden oluşuyor. Beyin pilini taktıktan sonra hastalarda pili dışardan programlayıp, ayarlayarak beyin içerisine verdiğimiz elektrik akımının şiddetini, frekansını, dalga boyunu ayarlayabiliyoruz ve hastalık bulgularını düzeltmeye çalışıyoruz.

Muhabir: Beyin pili sayesinde hastalığın saati geriye alınmış oluyor?

Ali Zırh: Hastalığı tamamen ortadan kaldırmış olmuyoruz. Biz 10 yıllık bir hastayı ameliyat ettiğimizde hastalığının 1., 2. Senesindeki haline geri getirebiliyoruz.

Rıfat Pala: Gömlek iliklemek, Su içmek bile bir eziyetti hele yürümek.

Muhabir: Pil sayesinde beyindeki her hücrenin takibe alınabildiğini söyleyen beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Op. Dr. Ali Zırh pillerin beyine zarar vermediğini söylüyor.

Ali Zırh: Sonuçta tabiki beyin ameliyatı. %1 civarında bir enfeksiyon riski, %1 civarında bir beyin kanaması riskiyle karşı karşıyayız.

Muhabir: Bu ameliyatla hayata yeniden sarılan hastalar kontrol amaçlı bile olsa pillerin kapatılmasını istemiyor. Beyin pillerinin açık ve kapalı olduğunda hayatlarının ne şekilde değiştiğini görünce haksızda sayılmazlar.

Parkinson nedeniyle 15 yaşından beri çaldığı gitarı ihmal etmek zorunda kalan 60 yaşında ki Rıfat Pala pil takıldığından beride bu zevkin tadını çıkartıyor.

Geri
Paylaş