Beyin Pili Uygulamaları, deneyim gerektiren Ameliyatlar olup, sonuçları hastadan hastaya ve girişimi yapan Hekimden Hekime değişiklik arz eder.
Merak Ettikleriniz
Merak Ettikleriniz
Merak ettiklerinizi
Dr. Ali Zırh 'a Sorun

Bizi Takip Edin
"Merak Ettikleriniz" bölümü içinde genel arama yapabilirsiniz.

Parkinson hastalığının nedeni ve bulguları nelerdir?

Sunucu: Parkinson hastalığını tanımlayalım. Mesela beynin hangi bölgesinde bir ceryan eden bir hastalık ? Bide sanırım ilk ne zaman tanı konulmuş ? 1817'de titremeli felç diye tanımlamışlar sanırım James Parkinson.

Ali Zırh: Parkinson hastalığı bizim beyinde dopamin adını verdiğimiz bir maddenin üretiminin eksikliğiyle ortaya çıkan bir hastalık. Bizim beyin sapı dediğimiz okullarda biyoloji dersinde soğancık diye öğretilen bu anatomik bölgeye çok yakın bir bölgeden bu dopamin salgılanıyor. Bizim hareketlerimizi düzgün, düzenli, akıcı bir şekilde yapabilmemizi beyinde bazı kontrol merkezleri var onlar sağlıyor. Bunlar aslında birkaç milimetre ötede ama bizde beyin için kilometreler demek bu. Bu dopamin o bölgeleri etkileyerek bizim hareketlerimizi düzgün, düzenli, hatasız ve akıcı yapabilmemizi sağlıyor. Bu maddenin eksilmesine bağlı ki bu genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık. Hastalarda, hastadan hastaya değişmek üzere katılık, yavaşlık, tutukluk, daha çok para sayar tarzda diye tarif edebileceğimiz vücudun bir yanında ön planında giden titreme, yüz hatlarında donukluk, küçük adımlarla öne eğik yürüme gibi birtakım bulgular hastadan hastaya farklı olmakla birlikte görülüyor.

Bu hastalık ilk kez 1817 yılında bir İngiliz hekim olan James Parkinson tarafından tanımlandığı için o zaman İngilizce adı shaking palsy aslında titrek felç gibi Türkçeye bir tercüme gerektiriyor çünkü bir yandan hastanın titremesi var bir yandan ileri evre hastalarda katılık, yavaşlık, hareket etme güçlüğü var. Bu isimle anılan bir hastalık.

Geri
$:share$